Jak używać sztukaterii zewnętrznej? - LeonPokorski

Home / Materiały budowlane / Jak używać sztukaterii zewnętrznej?
Sztukateria zewnętrzna

Jak używać sztukaterii zewnętrznej?

Budowa lub remont domu wymaga podjęcia bardzo wielu różnych decyzji dotyczących między innymi wyglądu budynku. Wśród dostępnych rozwiązań warto wziąć pod uwagę wykorzystanie sztukaterii zewnętrznej.

W wielu miastach można znaleźć stare budynki o ciekawych, klasycznych zdobieniach, które prezentują się w bardzo elegancko. Sztukateria zewnętrzna pozwala na osiągnięcie podobnego efektu w bardzo prosty sposób i bez konieczności ponoszenia dużych wydatków. W tym celu wykorzystuje się elementy wykonane z tworzyw sztucznych, np. styropianu, które mogą spełniać różne funkcje. Bonie stosuje się jako dekorację oraz zabezpieczenie rogów, gzymsy są ciekawą ozdobą, ale mogą także ochronić elewację przed wodą.

Estetyczną częścią elewacji są także listwy dekoracyjne, których używa się między innymi do otaczania okien i drzwi. Podkreślają one te elementy. Wyglądem nawiązują do najlepszych, klasycznych wzorów, dlatego sprawiają, że budynek staje się bardziej elegancki. Listwy można dodatkowo uzupełnić atrakcyjnymi zwornikami. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza w przypadku dużych okien, ponieważ urozmaica prostą linię listwy.

Równie wielu interesujących elementów dostarcza także sztukateria wewnętrzna. W pomieszczeniach można wykorzystać takie detale jak listwy dekoracyjne, rozety, czy pilastry. Oczywiście nigdy nie należy przesadzać ze sztukaterią zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Nadmiar dekoracji będzie sprawiał przytłaczające wrażenie i optycznie zmniejszy pomieszczania lub bryłę domu.

Zobacz przykładowe elementy sztukaterii zewnętrznej: http://sklep.styroplast.pl