Kołki, wkręty, kotwy – co wybrać do mocowania? - LeonPokorski

Home / Materiały budowlane / Kołki, wkręty, kotwy – co wybrać do mocowania?
anchor-83067_1280

Kołki, wkręty, kotwy – co wybrać do mocowania?

W trakcie prac wykończeniowych czy też budowlanych wykonuje się często mnóstwo mocowań, które mają złączyć ze sobą poszczególne elementy. Do tego celu przeznaczone są kotwy, wkręty i kołki. Nie można jednak stosować ich wymiennie, ponieważ mają one inne zastosowanie – na co wobec tego warto się zdecydować?

Każdy z tych elementów można kupić w komplecie, przykładowo wkręty z kołkiem, można też zakupić je oddzielnie, czyli osobno kołek i wkręt. W tym drugim przypadku należy pamiętać o tym, aby średnica tych elementów byłą do siebie dopasowana. Również pod uwagę należy wziąć rodzaj podłoża oraz element, który ma być przymocowany.

backgrounds-88189_1920Kołki standardowe – najpopularniejsze

Do mocowań najczęściej stosuje się kołki standardowe – najlepiej nadają się one do mocowania w materiałach posiadających zwartą strukturę, ale również można stosować je do miękkich materiałów, pamiętając jednak o ich maksymalnym obciążeniu.

Kołki szybkiego montażu i rozporowe

Dostępne są także kołki szybkiego montażu, które od razu wyposażone są plastikową osłonę, która pozwala na mocowanie przelotowe. Wyróżnia się także kołki rozporowe, które pozwalają na jeszcze stabilniejsze zamontowanie różnych elementów, ponieważ wyposażone są one w osłonki z karbowaniem, które zapobiegają ich wypadaniu.

Kołki tego rodzaju polecane są w szczególności do pustych przestrzeni – grzybek oporowy jest wtedy rozparty po wewnętrznej stronie przegrody, a tym samym zapobiega on wysuwaniu się kołka. To najlepszy wybór do cienkich przegród, które budowane są z płyt gipsowo-kartonowych. Kołki rozporowe również doskonale nadają się do betonu.

Phillips_screwKotwy – do połączeń konstrukcyjnych

Z kolei kotwy najlepiej sprawdzają się w przypadku połączeń konstrukcyjnych różnych elementów budowlanych – są one nazywane także złączami budowlanymi. Są wykonane z metalu, są dłuższe i wyposażone w nakrętkę.

Wkręty – dostępne w szerokiej gamie

Wkręty to łączniki o połączeniu śrubowym – różnią się w swoimi wymiarami, długością, rodzajem łba. Przeznaczone są także do różnych materiałów, na przykład do materiałów warstwowych, metalu, drewna, pokryć blacharskich.