Kominek z płaszczem wodnym - zabezpieczenia - LeonPokorski

Home / Dom i ogród / Kominek z płaszczem wodnym – zabezpieczenia
kominek_3

Kominek z płaszczem wodnym – zabezpieczenia

Kominki z płaszczem wodnym to prawdziwy hit ostatnich lat. Właściciele domów bardzo cenią sobie te urządzenia za ich atrakcyjny wygląd, ciepło, które emitują, a także ekonomiczne ogrzewanie całego domostwa. Kominki z płaszczem wodnym bez wątpienia posiadają wiele zalet, jednak cieszyć nimi mogą się tylko te osoby, które w pełni zadbały o bezpieczną instalację urządzenia. Montaż kominków z płaszczem wodnym nie należy bowiem do najłatwiejszych i wymaga przyłączenia trzech zasadniczych elementów, by kominki te nie zaczęły stwarzać zagrożenia.

Otwarte naczynie wzbiorcze

To najważniejszy, a zarazem najprostszy element, zapewniający bezpieczeństwo kominka z płaszczem wodnym. Otwarte naczynie wzbiorcze montuje się ponad najwyższym punktem instalacji, by chronić urządzenie przed wzrostem ciśnienia. Naczynie to koniecznie powinno być otwarte, tak by powietrze mogło z niego uchodzić, a ciśnienie nie mogło wzrastać. W momencie, kiedy woda schładza się, z naczynia trafia z powrotem do rur, a przez istniejący w nim otwór zasysa się powietrze.

Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Najpopularniejszą wśród tego typu urządzeń jest wężownica schładzająca, stanowiąca wymiennik ciepła. Warunkiem jest, by chłodnica posiadała moc większą niż nominalna moc kominka. Wężownicę schładzającą montuję się wokół płaszcza wodnego, a więc w miejscu, w którym podgrzewana woda osiąga najwyższą temperaturę.

Urządzenia akumulujące ciepło

Urządzenia te przejmują nadmiar ciepła i gromadzą je w sobie, by umożliwić jego późniejsze wykorzystanie. Wyposażony w taki element kominek z płaszczem wodnym, posiada specjalny, zamknięty zbiornik, do którego trafia woda, zanim zostanie doprowadzona do grzejników. Dzięki temu urządzeniu, kominek może pracować z mocą nominalną i nie osiągać zbyt wysokich temperatur wody.

Wymienione zabezpieczenia stosowane przy kominkach z płaszczem wodnym, mają na celu zapewnienie ochrony instalacji przed wzrostem ciśnienia wody, odprowadzanie nadmiaru ciepła oraz akumulowanie go. Dzięki nim, możemy być pewni, że nasz kominek z płaszczem wodnym nie zacznie stanowić niebezpieczeństwa.

Dzięki uprzejmości http://ekotech-kominki.pl/content/11-kominki-z-plaszczem-wodnym