Ławki miejskie i parkowe stały się wyróżniającym się elementem w miastach - LeonPokorski

Home / Miejska architektura / Ławki miejskie i parkowe stały się wyróżniającym się elementem w miastach
miejska_architektura_5

Ławki miejskie i parkowe stały się wyróżniającym się elementem w miastach

Kto z nas nie lubi usiąść na chwilę na ławce, aby zrobić sobie przerwę od codziennego pędu i zaczerpnąć powietrza przed dalszymi zajęciami? Podobnie jak wszyscy lubimy wyjść na spacer do parku, dotlenić się, zrelaksować na łonie natury. Wtedy z pomocą przychodzą nam ławki, na których możemy usiąść i przez chwilę odpocząć, oderwać się myślami od problemów.

Do niedawna na ulicach królowały brzydkie, betonowe ławki, które na domiar złego nie były szczególnie wygodne. Jednak od pewnego czasu można zaobserwować pewien trend, mianowicie przestrzeń miejska coraz bardziej wypełnia się ładnymi elementami małej architektury miejskiej, jak stojaki rowerowe, ławki uliczne umieszczone przy przystankach i w innych miejscach, ławki parkowe, kosze na śmieci czy nawet kosze na psie odchody. Przedmioty te mają przede wszystkim zwiększać nasz komfort i dbać o to, by przestrzeń miejska stawała się coraz bardziej estetyczna, jednak dodatkowo można powiedzieć, że pełnią one funkcję ozdobną.

Przykładem tego mogą być niebanalne, designerskie ławki uliczne czy stojaki rowerowe, które także stają się czasem małym dziełem sztuki, jak na przykład te ustawione w centrum Warszawy. O wiele przyjemniejsze jest zostawianie rowerów przy ładnym, estetycznym stojaku niż przy starym odrapanym i rozpadającym się. Podobnie sprawa ma się z ławkami, wszyscy wolimy usiąść na ładnej, czystej i nowoczesnej ławce niż na starej, ciężkiej i niezbyt czystej.

Możemy zatem każdego dnia cieszyć się z tego, że przestrzeń wokół nas się zmienia, że zaczynają w coraz większym stopniu wypełniać się kolorowe, specjalnie zaprojektowane elementy małej architektury miejskiej, a stare i brzydkie znikają bezpowrotnie, aby nie szpecić miasta dłużej.

Artykuł powstałe we współpracy z http://www.fobar.pl/kategoria-produktu/produkty-mala-architektura/lawki/